PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 09:41 PM

0001 PR01_ANDERSON CREEK
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   8,320
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,978                 1,978             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            23.77


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     731    37.35          731             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,189    60.76        1,189             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      32     1.64           32             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5      .26            5             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     452    42.84          452             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     587    55.64          587             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .      16     1.52           16             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 2
Select  1
 Steve Wilkins (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     679    35.04          679             0             0             0
 Renee Ellmers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,198    61.82        1,198             0             0             0
 Brian Irving (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      61     3.15           61             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     644    32.92          644             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,248    63.80        1,248             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      63     3.22           63             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .05            1             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     771    40.03          771             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,155    59.97        1,155             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,164   100.00        1,164             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     808    42.37          808             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,099    57.63        1,099             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     700    36.40          700             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,223    63.60        1,223             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     797    42.01          797             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,100    57.99        1,100             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     730    38.30          730             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,176    61.70        1,176             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     891    46.29          891             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,034    53.71        1,034             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     867    45.30          867             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,047    54.70        1,047             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     870    45.55          870             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,040    54.45        1,040             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     846    43.86          846             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,083    56.14        1,083             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 53
Select  1
 Joe E. Langley (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     756    39.35          756             0             0             0
 David Lewis (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,165    60.65        1,165             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   1,149   100.00        1,149             0             0             0


COUNTY BD OF EDUCATION DIST 2
Select  1
 Billy B. Tart (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     700    41.20          700             0             0             0
 W. H. (Bill) Morris (REP) .  .  .  .  .  .     999    58.80          999             0             0             0

COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     945    49.37          945             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     969    50.63          969             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     930    48.51          930             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     987    51.49          987             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     572    36.90          572             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .     978    63.10          978             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     863    56.52          863             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     664    43.48          664             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     778    51.22          778             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     741    48.78          741             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     857    57.06          857             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     645    42.94          645             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .   1,129   100.00        1,129             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .   1,086   100.00        1,086             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     625    43.58          625             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     809    56.42          809             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,131   100.00        1,131             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,125   100.00        1,125             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     996   100.00          996             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,011   100.00        1,011             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     676    48.15          676             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     728    51.85          728             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     747    54.65          747             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     620    45.35          620             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,058    97.15        1,058             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      31     2.85           31             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     496    27.93          496             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,280    72.07        1,280             0             0             0