PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:33 PM

0002 PR07_BARBECUE
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   9,970
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   2,017                 2,017             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            20.23


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     695    34.61          695             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,270    63.25        1,270             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      38     1.89           38             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5      .25            5             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     453    39.53          453             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     665    58.03          665             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .      28     2.44           28             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 2
Select  1
 Steve Wilkins (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     659    33.40          659             0             0             0
 Renee Ellmers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,239    62.80        1,239             0             0             0
 Brian Irving (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      75     3.80           75             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     633    31.79          633             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,286    64.59        1,286             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      72     3.62           72             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                     0             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     750    38.03          750             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,222    61.97        1,222             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,057   100.00        1,057             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     795    40.98          795             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,145    59.02        1,145             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     689    35.42          689             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,256    64.58        1,256             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     734    38.05          734             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,195    61.95        1,195             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     689    35.53          689             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,250    64.47        1,250             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     820    41.97          820             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,134    58.03        1,134             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     804    41.27          804             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,144    58.73        1,144             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     804    41.55          804             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,131    58.45        1,131             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     778    39.67          778             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,183    60.33        1,183             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 51
Select  1
 W. P. (Bill) Tatum (DEM)  .  .  .  .  .  .     295    41.32          295             0             0             0
 Michael (Mike) Stone (REP).  .  .  .  .  .     419    58.68          419             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 53
Select  1
 Joe E. Langley (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     464    37.45          464             0             0             0
 David Lewis (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     775    62.55          775             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   1,033   100.00        1,033             0             0             0

BD OF CO COMMISSIONERS DIST 5
Select  1
 Edward Allen Cameron (DEM).  .  .  .  .  .     448    32.49          448             0             0             0
 Joe Miller (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     931    67.51          931             0             0             0


COUNTY BD OF EDUCATION DIST 4
Select  1
 James Ray Bryant (DEM) .  .  .  .  .  .  .      55   100.00           55             0             0             0


COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     838    43.24          838             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,100    56.76        1,100             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     828    42.59          828             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,116    57.41        1,116             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     543    33.42          543             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .   1,082    66.58        1,082             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     867    53.49          867             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     754    46.51          754             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     806    50.00          806             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     806    50.00          806             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     955    59.91          955             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     639    40.09          639             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .   1,087   100.00        1,087             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .   1,038   100.00        1,038             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     591    38.86          591             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     930    61.14          930             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,138   100.00        1,138             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,154   100.00        1,154             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     885   100.00          885             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     998   100.00          998             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     655    44.08          655             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     831    55.92          831             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     754    57.69          754             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     553    42.31          553             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     953    98.15          953             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     1.85           18             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     614    34.30          614             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,176    65.70        1,176             0             0             0