PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:20 PM

0003 PR08_BLACK RIVER
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   6,201
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,928                 1,928             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            31.09


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     658    34.31          658             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,236    64.44        1,236             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      19      .99           19             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5      .26            5             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     373    43.78          373             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     470    55.16          470             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .       9     1.06            9             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 2
Select  1
 Steve Wilkins (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     626    33.16          626             0             0             0
 Renee Ellmers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,211    64.14        1,211             0             0             0
 Brian Irving (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      51     2.70           51             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     590    30.89          590             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,264    66.18        1,264             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      55     2.88           55             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .05            1             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     716    38.21          716             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,158    61.79        1,158             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,177   100.00        1,177             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     847    45.86          847             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,000    54.14        1,000             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     588    31.44          588             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,282    68.56        1,282             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     733    39.66          733             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,115    60.34        1,115             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     616    33.12          616             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,244    66.88        1,244             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     886    47.41          886             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     983    52.59          983             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     850    45.50          850             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,018    54.50        1,018             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     839    45.20          839             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,017    54.80        1,017             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     769    41.64          769             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,078    58.36        1,078             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 53
Select  1
 Joe E. Langley (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     853    45.59          853             0             0             0
 David Lewis (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,018    54.41        1,018             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   1,121   100.00        1,121             0             0             0


BD OF CO COMMISSIONERS DIST 3
Select  1
 Jim Burgin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     262    78.92          262             0             0             0
 Daniel Glover (UNA) .  .  .  .  .  .  .  .      70    21.08           70             0             0             0

BD OF CO COMMISSIONERS DIST 4
Select  1
 Dan B. Andrews (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     605    41.02          605             0             0             0
 Gordon Springle (REP)  .  .  .  .  .  .  .     870    58.98          870             0             0             0


COUNTY BD OF EDUCATION DIST 4
Select  1
 James Ray Bryant (DEM) .  .  .  .  .  .  .     640   100.00          640             0             0             0


COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     878    47.43          878             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     973    52.57          973             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     920    49.44          920             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     941    50.56          941             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     620    37.64          620             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .   1,027    62.36        1,027             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     915    56.55          915             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     703    43.45          703             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     792    49.38          792             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     812    50.62          812             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     945    59.21          945             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     651    40.79          651             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .   1,123   100.00        1,123             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .   1,092   100.00        1,092             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     652    43.38          652             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     851    56.62          851             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,155   100.00        1,155             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,162   100.00        1,162             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .   1,010   100.00        1,010             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,026   100.00        1,026             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     730    49.69          730             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     739    50.31          739             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     643    47.59          643             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     708    52.41          708             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,037    96.11        1,037             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      42     3.89           42             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     441    25.45          441             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,292    74.55        1,292             0             0             0