PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:21 PM

0006 PR23_BOONE TRAIL
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   5,049
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,308                 1,308             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            25.91


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     444    34.45          444             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     813    63.07          813             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      26     2.02           26             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       6      .47            6             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     251    44.27          251             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     296    52.20          296             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .      20     3.53           20             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 4
Select  1
 David Price (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     654    52.49          654             0             0             0
 Tim D'Annunzio (REP).  .  .  .  .  .  .  .     592    47.51          592             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     413    32.12          413             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     835    64.93          835             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      38     2.95           38             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                     0             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     545    43.50          545             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     708    56.50          708             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     833   100.00          833             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     624    50.73          624             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     606    49.27          606             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     420    33.49          420             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     834    66.51          834             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     573    47.04          573             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     645    52.96          645             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     497    40.11          497             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     742    59.89          742             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     690    54.50          690             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     576    45.50          576             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     648    51.92          648             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     600    48.08          600             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     643    52.11          643             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     591    47.89          591             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     790    61.96          790             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     485    38.04          485             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 51
Select  1
 W. P. (Bill) Tatum (DEM)  .  .  .  .  .  .     547    44.08          547             0             0             0
 Michael (Mike) Stone (REP).  .  .  .  .  .     694    55.92          694             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     812   100.00          812             0             0             0


BD OF CO COMMISSIONERS DIST 4
Select  1
 Dan B. Andrews (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     507    46.26          507             0             0             0
 Gordon Springle (REP)  .  .  .  .  .  .  .     589    53.74          589             0             0             0

BD OF CO COMMISSIONERS DIST 5
Select  1
 Edward Allen Cameron (DEM).  .  .  .  .  .      11    52.38           11             0             0             0
 Joe Miller (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .      10    47.62           10             0             0             0


COUNTY BD OF EDUCATION DIST 2
Select  1
 Billy B. Tart (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .       4    50.00            4             0             0             0
 W. H. (Bill) Morris (REP) .  .  .  .  .  .       4    50.00            4             0             0             0


COUNTY BD OF EDUCATION DIST 4
Select  1
 James Ray Bryant (DEM) .  .  .  .  .  .  .     698   100.00          698             0             0             0


COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     744    59.19          744             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     513    40.81          513             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     720    57.10          720             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     541    42.90          541             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     471    44.31          471             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .     592    55.69          592             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     686    65.33          686             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     364    34.67          364             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     671    64.03          671             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     377    35.97          377             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     569    55.40          569             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     458    44.60          458             0             0             0

SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .     821   100.00          821             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .     760   100.00          760             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     571    57.97          571             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     414    42.03          414             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .     737   100.00          737             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .     747   100.00          747             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     650   100.00          650             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     751   100.00          751             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     523    54.99          523             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     428    45.01          428             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     405    43.97          405             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     516    56.03          516             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     765    98.33          765             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     1.67           13             0             0             0

Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     400    34.25          400             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     768    65.75          768             0             0             0