PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:22 PM

0007 PR24_COATS/GROVE
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   6,058
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,798                 1,798             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            29.68


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     481    26.99          481             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,274    71.49        1,274             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      22     1.23           22             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5      .28            5             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     281    37.52          281             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     457    61.01          457             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .      11     1.47           11             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 2
Select  1
 Steve Wilkins (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     451    25.38          451             0             0             0
 Renee Ellmers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,281    72.09        1,281             0             0             0
 Brian Irving (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      45     2.53           45             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     447    25.03          447             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,308    73.24        1,308             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      31     1.74           31             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                     0             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     556    31.90          556             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,187    68.10        1,187             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,070   100.00        1,070             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     667    38.60          667             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,061    61.40        1,061             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     428    24.42          428             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,325    75.58        1,325             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     588    33.99          588             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,142    66.01        1,142             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     513    29.57          513             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,222    70.43        1,222             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     765    43.47          765             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     995    56.53          995             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     692    39.82          692             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,046    60.18        1,046             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     678    39.24          678             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,050    60.76        1,050             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     706    40.39          706             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,042    59.61        1,042             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 53
Select  1
 Joe E. Langley (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     590    33.64          590             0             0             0
 David Lewis (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,164    66.36        1,164             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   1,073   100.00        1,073             0             0             0


BD OF CO COMMISSIONERS DIST 3
Select  1
 Jim Burgin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,002    69.73        1,002             0             0             0
 Daniel Glover (UNA) .  .  .  .  .  .  .  .     435    30.27          435             0             0             0

COUNTY BD OF EDUCATION DIST 2
Select  1
 Billy B. Tart (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .      20    34.48           20             0             0             0
 W. H. (Bill) Morris (REP) .  .  .  .  .  .      38    65.52           38             0             0             0


COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     824    47.17          824             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     923    52.83          923             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     957    54.31          957             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     805    45.69          805             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     533    35.87          533             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .     953    64.13          953             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     782    54.04          782             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     665    45.96          665             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     709    49.55          709             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     722    50.45          722             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     849    59.79          849             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     571    40.21          571             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .   1,056   100.00        1,056             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .   1,008   100.00        1,008             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     788    56.05          788             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     618    43.95          618             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,057   100.00        1,057             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,078   100.00        1,078             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     961   100.00          961             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     971   100.00          971             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     612    45.30          612             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     739    54.70          739             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     406    29.34          406             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     978    70.66          978             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,012    97.21        1,012             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      29     2.79           29             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     381    23.12          381             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,267    76.88        1,267             0             0             0