PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:25 PM

0012 PR30_PR17_CENTRAL HARNETT
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,631
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     469                   469             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            17.83


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     254    54.51          254             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     202    43.35          202             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .       9     1.93            9             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .21            1             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     185    71.71          185             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .      72    27.91           72             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .39            1             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 4
Select  1
 David Price (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     306    66.38          306             0             0             0
 Tim D'Annunzio (REP).  .  .  .  .  .  .  .     155    33.62          155             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     243    52.03          243             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     211    45.18          211             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      13     2.78           13             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                     0             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     274    59.31          274             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     188    40.69          188             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     347   100.00          347             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     287    63.64          287             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     164    36.36          164             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     250    54.59          250             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     208    45.41          208             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     275    60.57          275             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     179    39.43          179             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     251    54.92          251             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     206    45.08          206             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     310    66.81          310             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     154    33.19          154             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     289    63.38          289             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     167    36.62          167             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     287    62.94          287             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     169    37.06          169             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     313    68.19          313             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     146    31.81          146             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 53
Select  1
 Joe E. Langley (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     270    58.82          270             0             0             0
 David Lewis (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     189    41.18          189             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     343   100.00          343             0             0             0


BD OF CO COMMISSIONERS DIST 4
Select  1
 Dan B. Andrews (DEM).  .  .  .  .  .  .  .      61    50.00           61             0             0             0
 Gordon Springle (REP)  .  .  .  .  .  .  .      61    50.00           61             0             0             0

COUNTY BD OF EDUCATION DIST 4
Select  1
 James Ray Bryant (DEM) .  .  .  .  .  .  .      87   100.00           87             0             0             0


COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     321    69.78          321             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     139    30.22          139             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     328    71.62          328             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     130    28.38          130             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     192    50.00          192             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .     192    50.00          192             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     260    67.01          260             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     128    32.99          128             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     264    68.39          264             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     122    31.61          122             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     187    49.21          187             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     193    50.79          193             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .     308   100.00          308             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .     273   100.00          273             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     209    58.06          209             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     151    41.94          151             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .     248   100.00          248             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .     253   100.00          253             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     226   100.00          226             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     263   100.00          263             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     214    60.45          214             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     140    39.55          140             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     156    47.27          156             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     174    52.73          174             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     234    96.30          234             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       9     3.70            9             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     171    40.24          171             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     254    59.76          254             0             0             0