PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:25 PM

0013 PR30_PR27_CENTRAL HARNETT
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   3,759
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     842                   842             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            22.40


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     255    30.47          255             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     562    67.14          562             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      15     1.79           15             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       5      .60            5             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     131    38.19          131             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     208    60.64          208             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .       4     1.17            4             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 2
Select  1
 Steve Wilkins (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     267    32.25          267             0             0             0
 Renee Ellmers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     532    64.25          532             0             0             0
 Brian Irving (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      29     3.50           29             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     232    27.75          232             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     583    69.74          583             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      19     2.27           19             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .24            2             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     302    36.70          302             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     521    63.30          521             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     491   100.00          491             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     340    42.61          340             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     458    57.39          458             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     220    26.89          220             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     598    73.11          598             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     308    38.79          308             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     486    61.21          486             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     244    30.05          244             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     568    69.95          568             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     370    45.34          370             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     446    54.66          446             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     348    42.86          348             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     464    57.14          464             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     341    42.52          341             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     461    57.48          461             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     349    43.14          349             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     460    56.86          460             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 53
Select  1
 Joe E. Langley (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     302    36.96          302             0             0             0
 David Lewis (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     515    63.04          515             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     467   100.00          467             0             0             0


BD OF CO COMMISSIONERS DIST 3
Select  1
 Jim Burgin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     448    71.00          448             0             0             0
 Daniel Glover (UNA) .  .  .  .  .  .  .  .     183    29.00          183             0             0             0

COUNTY BD OF EDUCATION DIST 4
Select  1
 James Ray Bryant (DEM) .  .  .  .  .  .  .       0                     0             0             0             0


COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     395    48.77          395             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     415    51.23          415             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     396    48.71          396             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     417    51.29          417             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     246    34.65          246             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .     464    65.35          464             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     354    51.23          354             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     337    48.77          337             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     343    49.78          343             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     346    50.22          346             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     419    61.80          419             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     259    38.20          259             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .     497   100.00          497             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .     456   100.00          456             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     359    53.19          359             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     316    46.81          316             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .     504   100.00          504             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .     517   100.00          517             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     429   100.00          429             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     456   100.00          456             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     352    53.25          352             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     309    46.75          309             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     238    37.90          238             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     390    62.10          390             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     446    96.96          446             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      14     3.04           14             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     222    29.33          222             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     535    70.67          535             0             0             0