PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:22 PM

0008 PR25_EAST AVERASBORO
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   4,026
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,371                 1,371             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            34.05


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     680    49.82          680             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     678    49.67          678             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .       6      .44            6             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .07            1             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     482    66.76          482             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     237    32.83          237             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .42            3             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 2
Select  1
 Steve Wilkins (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     636    47.50          636             0             0             0
 Renee Ellmers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     688    51.38          688             0             0             0
 Brian Irving (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      15     1.12           15             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     631    46.81          631             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     699    51.85          699             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      18     1.34           18             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                     0             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     677    51.21          677             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     645    48.79          645             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     945   100.00          945             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     761    57.87          761             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     554    42.13          554             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     655    49.29          655             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     674    50.71          674             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     718    54.81          718             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     592    45.19          592             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     694    52.78          694             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     621    47.22          621             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     830    61.85          830             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     512    38.15          512             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     758    57.38          758             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     563    42.62          563             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     755    57.37          755             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     561    42.63          561             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     752    56.84          752             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     571    43.16          571             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 53
Select  1
 Joe E. Langley (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     652    48.51          652             0             0             0
 David Lewis (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     692    51.49          692             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     965   100.00          965             0             0             0


COUNTY BD OF EDUCATION DIST 2
Select  1
 Billy B. Tart (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     294    44.48          294             0             0             0
 W. H. (Bill) Morris (REP) .  .  .  .  .  .     367    55.52          367             0             0             0

COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     920    69.28          920             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     408    30.72          408             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     915    68.08          915             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     429    31.92          429             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     534    49.40          534             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .     547    50.60          547             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     664    63.42          664             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     383    36.58          383             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     641    61.46          641             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     402    38.54          402             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     541    51.57          541             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     508    48.43          508             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .     777   100.00          777             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .     751   100.00          751             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     579    58.66          579             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     408    41.34          408             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .     639   100.00          639             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .     643   100.00          643             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     619   100.00          619             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     710   100.00          710             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     542    55.42          542             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     436    44.58          436             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     372    36.12          372             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     658    63.88          658             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     639    98.01          639             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      13     1.99           13             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     343    28.97          343             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     841    71.03          841             0             0             0