PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:23 PM

0009 PR26_ERWIN/DUKE
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   4,029
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,231                 1,231             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            30.55


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     343    28.23          343             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     861    70.86          861             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .       8      .66            8             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .25            3             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     184    39.15          184             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     274    58.30          274             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .      12     2.55           12             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 2
Select  1
 Steve Wilkins (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     334    27.76          334             0             0             0
 Renee Ellmers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     833    69.24          833             0             0             0
 Brian Irving (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      36     2.99           36             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     313    25.63          313             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     883    72.32          883             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      24     1.97           24             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .08            1             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     397    33.47          397             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     789    66.53          789             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     759   100.00          759             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     465    39.74          465             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     705    60.26          705             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     342    28.67          342             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     851    71.33          851             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     432    36.64          432             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     747    63.36          747             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     362    30.60          362             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     821    69.40          821             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     573    47.75          573             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     627    52.25          627             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     479    40.52          479             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     703    59.48          703             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     482    40.88          482             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     697    59.12          697             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     494    41.51          494             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     696    58.49          696             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 53
Select  1
 Joe E. Langley (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     370    30.83          370             0             0             0
 David Lewis (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     830    69.17          830             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     795   100.00          795             0             0             0


BD OF CO COMMISSIONERS DIST 3
Select  1
 Jim Burgin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     517    75.36          517             0             0             0
 Daniel Glover (UNA) .  .  .  .  .  .  .  .     169    24.64          169             0             0             0

COUNTY BD OF EDUCATION DIST 2
Select  1
 Billy B. Tart (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     236    29.50          236             0             0             0
 W. H. (Bill) Morris (REP) .  .  .  .  .  .     564    70.50          564             0             0             0


COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     635    53.63          635             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     549    46.37          549             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     783    64.44          783             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     432    35.56          432             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     428    40.61          428             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .     626    59.39          626             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     532    53.09          532             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     470    46.91          470             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     529    53.17          529             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     466    46.83          466             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     550    55.78          550             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     436    44.22          436             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .     755   100.00          755             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .     733   100.00          733             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     541    55.54          541             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     433    44.46          433             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .     759   100.00          759             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .     729   100.00          729             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     674   100.00          674             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     698   100.00          698             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     481    50.05          481             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     480    49.95          480             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     251    24.88          251             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     758    75.12          758             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     713    98.34          713             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      12     1.66           12             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     258    22.87          258             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     870    77.13          870             0             0             0