PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:53 PM

0004 PR16_JOHNSONVILLE
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   5,653
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,517                 1,517             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            26.84


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     669    44.66          669             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     801    53.47          801             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      21     1.40           21             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       7      .47            7             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     434    52.61          434             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     377    45.70          377             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .      14     1.70           14             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 2
Select  1
 Steve Wilkins (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     636    43.03          636             0             0             0
 Renee Ellmers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     777    52.57          777             0             0             0
 Brian Irving (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      65     4.40           65             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     613    40.87          613             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     834    55.60          834             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      51     3.40           51             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       2      .13            2             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     708    48.00          708             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     767    52.00          767             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     965   100.00          965             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     709    48.66          709             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     748    51.34          748             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     653    44.57          653             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     812    55.43          812             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     692    47.66          692             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     760    52.34          760             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     644    44.05          644             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     818    55.95          818             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     754    51.29          754             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     716    48.71          716             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     725    49.73          725             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     733    50.27          733             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     757    52.06          757             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     697    47.94          697             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     739    50.14          739             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     735    49.86          735             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 51
Select  1
 W. P. (Bill) Tatum (DEM)  .  .  .  .  .  .     727    49.46          727             0             0             0
 Michael (Mike) Stone (REP).  .  .  .  .  .     743    50.54          743             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     926   100.00          926             0             0             0


BD OF CO COMMISSIONERS DIST 5
Select  1
 Edward Allen Cameron (DEM).  .  .  .  .  .     541    46.68          541             0             0             0
 Joe Miller (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     618    53.32          618             0             0             0

COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     791    54.29          791             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     666    45.71          666             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     793    54.43          793             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     664    45.57          664             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     470    39.17          470             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .     730    60.83          730             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     772    64.33          772             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     428    35.67          428             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     681    56.84          681             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     517    43.16          517             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     639    53.92          639             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     546    46.08          546             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .     896   100.00          896             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .     857   100.00          857             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     535    47.47          535             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     592    52.53          592             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .     799   100.00          799             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .     818   100.00          818             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     760   100.00          760             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     845   100.00          845             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     559    51.33          559             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     530    48.67          530             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     622    59.13          622             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     430    40.87          430             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     822    96.93          822             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     3.07           26             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     462    33.80          462             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     905    66.20          905             0             0             0