PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:24 PM

0010 PR28_NORTHWEST HARNETT
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   5,006
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,928                 1,928             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            38.51


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     491    25.59          491             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,392    72.54        1,392             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      33     1.72           33             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       3      .16            3             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     231    27.97          231             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     585    70.82          585             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .      10     1.21           10             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 2
Select  1
 Steve Wilkins (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     448    23.84          448             0             0             0
 Renee Ellmers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,382    73.55        1,382             0             0             0
 Brian Irving (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      49     2.61           49             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     412    21.48          412             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,453    75.76        1,453             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      53     2.76           53             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                     0             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     530    28.18          530             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,351    71.82        1,351             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     947   100.00          947             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     689    37.28          689             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,159    62.72        1,159             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     409    21.69          409             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .   1,477    78.31        1,477             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     543    29.35          543             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,307    70.65        1,307             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     448    24.03          448             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,416    75.97        1,416             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     670    35.64          670             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,210    64.36        1,210             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     668    35.59          668             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,209    64.41        1,209             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     648    34.86          648             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,211    65.14        1,211             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     737    39.48          737             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,130    60.52        1,130             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 51
Select  1
 W. P. (Bill) Tatum (DEM)  .  .  .  .  .  .     501    27.04          501             0             0             0
 Michael (Mike) Stone (REP).  .  .  .  .  .   1,352    72.96        1,352             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     881   100.00          881             0             0             0


BD OF CO COMMISSIONERS DIST 4
Select  1
 Dan B. Andrews (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     701    37.41          701             0             0             0
 Gordon Springle (REP)  .  .  .  .  .  .  .   1,173    62.59        1,173             0             0             0

COUNTY BD OF EDUCATION DIST 4
Select  1
 James Ray Bryant (DEM) .  .  .  .  .  .  .     920   100.00          920             0             0             0


COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     618    33.07          618             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .   1,251    66.93        1,251             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     683    36.66          683             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .   1,180    63.34        1,180             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     434    27.11          434             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .   1,167    72.89        1,167             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     691    44.01          691             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     879    55.99          879             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     612    39.23          612             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     948    60.77          948             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     999    64.87          999             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     541    35.13          541             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .     878   100.00          878             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .     866   100.00          866             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     797    52.75          797             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     714    47.25          714             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,049   100.00        1,049             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,068   100.00        1,068             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     820   100.00          820             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     791   100.00          791             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     566    39.03          566             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     884    60.97          884             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     469    33.05          469             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     950    66.95          950             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     857    97.06          857             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      26     2.94           26             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     428    24.80          428             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .   1,298    75.20        1,298             0             0             0