PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:21 PM

0005 PR20_STEWARTS CREEK
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   2,734
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .     903                   903             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            33.03


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     529    58.91          529             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     361    40.20          361             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .       7      .78            7             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       1      .11            1             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     403    70.83          403             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     158    27.77          158             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .       8     1.41            8             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 4
Select  1
 David Price (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     584    66.29          584             0             0             0
 Tim D'Annunzio (REP).  .  .  .  .  .  .  .     297    33.71          297             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     500    55.99          500             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     373    41.77          373             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      20     2.24           20             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                     0             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     549    62.03          549             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     336    37.97          336             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     667   100.00          667             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     580    65.91          580             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     300    34.09          300             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     526    59.64          526             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     356    40.36          356             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     574    65.30          574             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     305    34.70          305             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     537    60.82          537             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     346    39.18          346             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     609    68.66          609             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     278    31.34          278             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     598    67.80          598             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     284    32.20          284             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     587    66.55          587             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     295    33.45          295             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     577    65.42          577             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     305    34.58          305             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 53
Select  1
 Joe E. Langley (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     542    61.24          542             0             0             0
 David Lewis (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     343    38.76          343             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     668   100.00          668             0             0             0


COUNTY BD OF EDUCATION DIST 2
Select  1
 Billy B. Tart (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .      75    35.55           75             0             0             0
 W. H. (Bill) Morris (REP) .  .  .  .  .  .     136    64.45          136             0             0             0

COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     607    68.98          607             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     273    31.02          273             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     612    68.84          612             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     277    31.16          277             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     423    56.40          423             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .     327    43.60          327             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     538    73.30          538             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     196    26.70          196             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     515    70.45          515             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     216    29.55          216             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     307    42.11          307             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     422    57.89          422             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .     576   100.00          576             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .     545   100.00          545             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     287    50.09          287             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     286    49.91          286             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .     402   100.00          402             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .     419   100.00          419             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     388   100.00          388             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     529   100.00          529             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     256    47.50          256             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     283    52.50          283             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     344    58.21          344             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     247    41.79          247             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     422    98.14          422             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       8     1.86            8             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     392    48.10          392             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     423    51.90          423             0             0             0