PREC REPORT-GROUP DETAIL                           Harnett County, NC                                 UNOFFICIAL RESULTS
                                                   General Election
                                                   November 6, 2012
Run Date:11/06/12 08:24 PM

0011 PR29_WEST AVERASBORO
                                        TOTAL VOTES     %   ELECTION DAY      ONE STOP      ABSENTEE   PROVISIONAL
 REGISTERED VOTERS - TOTAL .  .  .  .  .  .   4,908
 BALLOTS CAST - TOTAL.  .  .  .  .  .  .  .   1,450                 1,450             0             0             0
 VOTER TURNOUT - TOTAL  .  .  .  .  .  .  .            29.54


US PRESIDENT
Select  1
 Barack Obama (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     546    37.97          546             0             0             0
 Mitt Romney (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     878    61.06          878             0             0             0
 Gary Johnson (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      10      .70           10             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       4      .28            4             0             0             0


STRAIGHT PARTY VOTING
Select  1
 Democratic (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     350    56.82          350             0             0             0
 Republican (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     254    41.23          254             0             0             0
 Libertarian (LIB).  .  .  .  .  .  .  .  .      12     1.95           12             0             0             0


US HOUSE OF REPRESENT DIST 2
Select  1
 Steve Wilkins (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     490    34.29          490             0             0             0
 Renee Ellmers (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     912    63.82          912             0             0             0
 Brian Irving (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      27     1.89           27             0             0             0


GOVERNOR
Select  1
 Walter H. Dalton (DEM) .  .  .  .  .  .  .     499    34.90          499             0             0             0
 Pat McCrory (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     904    63.22          904             0             0             0
 Barbara Howe (LIB)  .  .  .  .  .  .  .  .      27     1.89           27             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .       0                     0             0             0             0


LIEUTENANT GOVERNOR
Select  1
 Linda D. Coleman (DEM) .  .  .  .  .  .  .     594    42.61          594             0             0             0
 Dan Forest (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     800    57.39          800             0             0             0


ATTORNEY GENERAL
Select  1
 Roy Cooper (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .  .     949   100.00          949             0             0             0


AUDITOR
Select  1
 Beth A. Wood (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     704    51.01          704             0             0             0
 Debra Goldman (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     676    48.99          676             0             0             0


COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Select  1
 Walter Smith (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     517    36.82          517             0             0             0
 Steve Troxler (REP) .  .  .  .  .  .  .  .     887    63.18          887             0             0             0

COMMISSIONER OF INSURANCE
Select  1
 Wayne Goodwin (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     628    45.47          628             0             0             0
 Mike Causey (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     753    54.53          753             0             0             0


COMMISSIONER OF LABOR
Select  1
 John C. Brooks (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     580    41.67          580             0             0             0
 Cherie Berry (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     812    58.33          812             0             0             0


SECRETARY OF STATE
Select  1
 Elaine Marshall (DEM)  .  .  .  .  .  .  .     817    57.49          817             0             0             0
 Ed Goodwin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     604    42.51          604             0             0             0


SUPERINTENDENT OF PUB INSTR
Select  1
 June Atkinson (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     702    50.29          702             0             0             0
 John Tedesco (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     694    49.71          694             0             0             0


TREASURER
Select  1
 Janet Cowell (DEM)  .  .  .  .  .  .  .  .     697    50.11          697             0             0             0
 Steve Royal (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     694    49.89          694             0             0             0


NC STATE SENATE DIST 12
Select  1
 Brad Salmon (DEM).  .  .  .  .  .  .  .  .     688    49.00          688             0             0             0
 Ronald Rabin (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     716    51.00          716             0             0             0


NC HOUSE REPRESENT DIST 53
Select  1
 Joe E. Langley (DEM).  .  .  .  .  .  .  .     559    39.42          559             0             0             0
 David Lewis (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     859    60.58          859             0             0             0


DISTRICT ATTORNEY DIST 11A
Select  1
 Vernon Stewart (DEM).  .  .  .  .  .  .  .   1,006   100.00        1,006             0             0             0


BD OF CO COMMISSIONERS DIST 3
Select  1
 Jim Burgin (REP) .  .  .  .  .  .  .  .  .     134    65.69          134             0             0             0
 Daniel Glover (UNA) .  .  .  .  .  .  .  .      70    34.31           70             0             0             0

COUNTY BD OF EDUCATION DIST 2
Select  1
 Billy B. Tart (DEM) .  .  .  .  .  .  .  .     517    51.80          517             0             0             0
 W. H. (Bill) Morris (REP) .  .  .  .  .  .     481    48.20          481             0             0             0


COUNTY CLERK OF SUPERIOR COURT (UNEX)
Select  1
 Marsha L. Johnson (DEM).  .  .  .  .  .  .     908    64.31          908             0             0             0
 Danny Moody (REP).  .  .  .  .  .  .  .  .     504    35.69          504             0             0             0


COUNTY REGISTER OF DEEDS
Select  1
 Kimberly S. Hargrove (DEM).  .  .  .  .  .     967    67.86          967             0             0             0
 Darryl Black (REP)  .  .  .  .  .  .  .  .     458    32.14          458             0             0             0


SUPREME CT ASSC JUSTICE (NEWBY)
Select  1
 Sam J. Ervin IV  .  .  .  .  .  .  .  .  .     539    44.40          539             0             0             0
 Paul Martin Newby.  .  .  .  .  .  .  .  .     675    55.60          675             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (MCGEE)
Select  1
 Linda McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     704    59.66          704             0             0             0
 David S. Robinson.  .  .  .  .  .  .  .  .     476    40.34          476             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (BRYANT)
Select  1
 Wanda Bryant  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     667    56.91          667             0             0             0
 Marty McGee.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     505    43.09          505             0             0             0


COURT OF APPEALS JUDGE (THIGPEN)
Select  1
 Chris Dillon  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     636    55.06          636             0             0             0
 Cressie Thigpen  .  .  .  .  .  .  .  .  .     519    44.94          519             0             0             0


SUPERIOR COURT JUDGE DIST 11A
Select  1
 Winston Gilchrist.  .  .  .  .  .  .  .  .     871   100.00          871             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (BRYANT)
Select  1
 Robert W. Bryant, Jr.  .  .  .  .  .  .  .     848   100.00          848             0             0             0

DIST CT JUDGE DIST 11 (BULLOCK)
Select  1
 Charles P. Bullock  .  .  .  .  .  .  .  .     564    52.22          564             0             0             0
 Mary Howard Wells.  .  .  .  .  .  .  .  .     516    47.78          516             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (FAIRCLOTH)
Select  1
 Resson Faircloth .  .  .  .  .  .  .  .  .     817   100.00          817             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (HOLCOMBE)
Select  1
 Paul A. Holcombe .  .  .  .  .  .  .  .  .     818   100.00          818             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LEE)
Select  1
 Jacquelyn (Jackie) Lee .  .  .  .  .  .  .     809   100.00          809             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (LOVE)
Select  1
 Jim Love, Jr. .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     789   100.00          789             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (STUBBS)
Select  1
 R. Dale Stubbs.  .  .  .  .  .  .  .  .  .     512    48.30          512             0             0             0
 LeVonda G. Wood  .  .  .  .  .  .  .  .  .     548    51.70          548             0             0             0


DIST CT JUDGE DIST 11 (WILLIS)
Select  1
 Nicolle T. Phair .  .  .  .  .  .  .  .  .     345    29.49          345             0             0             0
 O. Henry Willis  .  .  .  .  .  .  .  .  .     825    70.51          825             0             0             0


SOIL AND WATER SUPERVISOR
Select  1
 C. H. Johnson .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     758    97.68          758             0             0             0
 WRITE-IN.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .      18     2.32           18             0             0             0


Local Sales and Use Tax
Select  1
 For  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     371    28.94          371             0             0             0
 Against .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .     911    71.06          911             0             0             0